רגש עז שלא בא לידי ביטוי

פעמים רבות אנו חווים רגש עז בחוסר שקט.
הרגש העז עשוי לנבוע ממחשבה או מחוויה ממשית על דברים חיוביים או שליליים.
מומלץ מאוד לתת לרגשות האלה ביטוי כי אחרת המתח שנגרם מהם עשוי להיאגר בגוף באופן פיזי ונפשי.
פעמים רבות אנו מצפים מעצמנו להישאר רגועים, ממשיכים בתפקוד הרגיל ומתעלמים מהתחושות החזקות. אך הגוף מגיב במתח וחוסר שקט נגד רצוננו.
למשל כשאנו חווים כעס בסיטואציה מסויימת, מופעלת בגוף מערכת העצבים הסימפתטית, המכונה “מנגנון פגע או ברח” ותפקידה להכין את הגוף להתמודד מול “תוקפן” חיצוני (גם כשאין ממש כזה).
באופן דומה מערכת זו עשויה להיכנס לפעולה לפני פגישה חשובה, בחינה, שיחה משמעותית ועוד.
אם באמת היינו עומדים מול סכנת תקיפה פיזית, תגובות הגוף “הילחם או ברח” אכן היו מסייעות לנו לתפקד היטב. אבל בסיטואציות המתוארות הגוף נכנס למצב חירום שאינו מסייע להתמודד מול הקושי.
פיזיולוגית קצב הלב מואץ, הדם מנוקז לשרירים מסויימים (בעיקר הגפיים), והנשימה הופכת מהירה ושטחית.
כשלא נותנים לרגשות העזים ביטוי פיזי סמוך להתעוררותם, עם הזמן המתח מצטבר, השרירים מתקשים באופן כרוני, והנשימה הופכת להיות שטחית – כי הגוף ממשיך לחוות את חוסר השקט כאיתות לסכנה קרבה.
התמודדות מול רגש עז המביא לחוסר שקט – באמצעות תנועה ונשימה:
תנועה:
אם למשל אתם מזהים שמתחיל אצלכם מתח מהסוג המתואר רצוי לנוע, שהרי הגוף הכין עצמו לפעילות גופנית מוגברת (הגנה/בריחה) ולכן התנועה תשחרר מהגוף את המתח ותנקה את הדם מהחומרים שהופרשו.
מדובר בתנועה בזמן אמת.
אם למשל אתם יושבים על כיסא ואתם חווים התחלה של חוסר מנוחה, קומו מהכסא וצרו תנועה. במידה שהתנאים מאפשרים – אל תאלצו את הגוף להישאר במצב קפוא. צאו להליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, בצעו תרגלי יוגה, כפיפות בטן… אם אתם במשרד רדו לקחת משהו מהאוטו… הימתחו…
או, אם אתם עומדים לקבל שיחת טלפון טעונה – כבר מראש כדאי לנוע, ואם אפשר אפילו רצוי לקבל אותה תוך כדי שאתם צועדים, ולהמשיך לצעוד גם זמן מה אחרי השיחה.
נשימה:
כשמזהים את סימני המתח והנשימה השטחית, ניצור שינוי באופן יזום ע”י כך שנתייחס לנשימה ונתחיל להאט אותה. ננשום נשימות מלאות ועמוקות – אם אנו מיומנים בכך כנראה נוכל לשלוט בנשימה גם במצבי מתח. הנשימה האיטית תפעיל בגוף את המערכת הפרה-סימפתטית המופעלת כשהגוף מבין שאין סכנה, ולכן קצב הלב יואט, הגוף יהפוך נינוח יותר… ומראש יוכל להתמודד עם סיטואציות טעונות ממקום יותר רגוע.
שילוב:
לא תמיד אנו מצליחים להשתמש רק בנשימה, ופעמים רבות אנו מנסים לנשום אבל כתוצאה מהמתח הנשימה פשוט לא זורמת. לכן כדאי להיות מודעים לשתי האפשרויות תנועה/נשימה – וכמובן לשילוב ביניהן.
הטיפ העיקרי הוא: אל תתעלמו – עשו.
אם יש סימנים, הם כנראה לא יעלמו סתם כך – (למרות שהיינו מעדיפים שזה יקרה). ככל שתתנו יותר תשומת לב לתחושותיכם כך תרגישו טוב יותר.
יתרונה של היוגה הוא בכך שהיא נותנת כלים לשליטה בנשימה, ומשפרת את פעילות מחזור הדם בגוף. אנו לומדים להיות קשובים יותר לעצמנו לגופינו ולצרכיו. ולכן אנו כבר מראש מגיעים עם כלים להתמודדות עם תחושות עזות בחיי היום-יום.
התרגול מאזן את המערכות בגוף, משחרר שרירים נוקשים ומנקה ומשחרר אותו ממתחים ורעלים שהצטברו בו.
בברכת נאמסטה,
שרונה קרין