שושקה יוצאת מתל אביב ומגיעה לחגלה

במסגרת אירועי שבוע הספר, זאב אנגלמאיר יתארח בבית העם, יום ג' הקרוב. אל תפסידו!!!
למי שלא מכיר, כתבת הכרות ממגזין טיים אוט
"זאב בעור של שושקה": כך הפכה דמות קומיקס תמימה לאקטיביסטית נועזת
אחרי המאבק בקמפיינים גזעניים בבחירות המקומיות, זאב אנגלמאיר מפנה את המשאבים לחוק הנאמנות בתרבות, וזה זמן טוב לשבת לענות על השאלות המעניינות: איפה זאב נגמר ושושקה מתחילה, מה הוא חושב על הביקורת הפמיניסטית נגדו ומתי הוא בכלל מספיק לכבס את החליפה

ב־16 ביוני 2016 בקעה שושקה אנגלמאיר מצדפה ענקית. עד אותה לידה מיתית הייתה שושקה דמות קומיקס דו ממדית, פרי דמיונו של המאייר והקומיקסאי זאב אנגלמאיר בן ה־56. מאותו לילה, בפתיחת תערוכתו "הארץ המובתחת", הלכה והשתלטה אותה חליפת אישה עירומה ושמנמנה על גופו של אנגלמאיר והפכה לדמות בולטת בסצנת האמנות וחיי הלילה התל אביביים. אמנם כבר יומיים לאחר לידתה היא גילתה ניצני אקטיביזם כשעלתה למצעד הגאווה בירושלים, אך איש לא דמיין שאותה דמות אקסצנטרית ומוזרה תהפוך כעבור שנתיים לחוד החנית של המאבק החברתי והאזרחי בישראל באמצעות קמפיין "אנחנו או אנחנו" שיזמה, ובמהלכו תלתה כמעט לבדה מאות כרזות אלטרנטיביות שכיסו וגרמו בסופו של דבר להסרתם של קמפיינים מסיתים וגזעניים שצצו בכמה ערים לקראת הבחירות לרשויות המקומיות. יצירתו של אנגלמאיר תמיד הייתה פוליטית, בוטה וחסרת פחד – ממדור סאטירי קבוע במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" ועד חוברות הקומיקס העצמאיות "סירופ", אבל מעבר ליצירה, אנגלמאיר עצמו לא נדבק בחיידק האקטיביסטי.

"אני לא סובל הפגנות", הוא אומר, "כשהייתי סטודנט בבצלאל הייתי הולך להפגנות ולא אהבתי את זה. אחרי כל הפגנה הייתה לי איזו תחושה חמצמצה כזו שזה בכאילו, אנחנו לא באמת מזיזים משהו והמציאות יש לה הכוח שלה. להפגנה הראשונה בתל אביב נגד השחיתות לא הלכתי, ישבתי בבית ואיירתי. ואז השושקה התעוררה בי. שושקה רצתה ללכת

זאב אנגלמאיר האמן מתבטא פוליטית וחברתית, ומה לגבי נושא הנשיות? יש משהו שמשך אותך בלעבור מגדר?

"בגיל 50 אתה מרגיש שאתה נושא איזו זהות, שככה זה הולך להיות. הזהות שלי זה גורלי, אני זאב אנגלמאיר – גבר ישראלי מקומי, הולך עם כל ההתנהלות, מרצה בבצלאל, מצליח בסך הכל ונחמד לו, עם משפחה. שושקה היא כאילו אתה הולך באיזה חלל ופתאום יש לך חלון שנפער למשהו אחר. כשושקה כבר לא מעניין אותי בכלל אם אני הומו או סטרייט או לסבית. מה אני? כשושקה אני גם פטור מהגבריות".
"זה אומר שההתנהלות שלי במרחב זורמת בצורה אחרת. אני הולך אחרת על עקבים. כל דבר שאני עושָה – אני יכול לעכס ואני יכול לרקוד, ההתנהגות היא מאוד ספונטנית והיא מאוד משחקת. כמו משחק ילדותי. יש משהו בעירום שהוא מבחינתי לא מיני, ויהיה לי קשה לשכנע בזה פמיניסטיות לוחמניות שבעיניהן העירום הזה הוא מיני. בסקיצות הראשונות של שושקה היא חסרת שיער אבל היא ככה בגלל שאני מצייר ככה, הקו הכי פרימיטיבי שיכול להיות, וזה עירום נאיבי"
אם נמשיל את שושקה לגיבורת על, אולי כוח העל שלה הוא הומור? כי התגובה הראשונה לשושקה זה צחוק.
ומה הקריפטונייט או עקב האכילס של שושקה?
"מבחינתה זה לא אכילס, אבל החוסר פוליטיקל קורקטנס שלה יכול להיות בעוכריה. הקבוצה שיצאה נגדה, אם הדבר הזה היה מתרחב, זה היה יכול לצמצם את הפעולה שלה. וזה לא עקב אכילס שלה, זה עקב אכילס של הקיום שלה. המון פעמים ניסו להלביש אותי. גם במהלך האחרון אמרו לי 'אם היית מתלבשת היית מרחיבה את מעגל האנשים'. זה מרחיב ומצמצם, כי אם היא הייתה לבושה, למה שזה כבר לא יהיה זאב לבוש כדראג? חלק מהדבר הזה שעושה את זה זה שזה משהו אחר"

יש לך פחד או חשש ששושקה תעלים את זאב
היום מגייסת שושקה בקמפיין ההדסטארט "אנחנו 1000" מימון לטובת יצירה משותפת עם מאות אנשים של כרזת ענק לסבלנות ואהבה ולהמשך פעילותה. בין לבין היא מוצאת זמן לענות למאות הודעות במסנג'ר ולחשוב על שיתופי פעולה נוספים במאבק נגד ההסתה וחוק הנאמנות.

בתוך כל האקשן הזה, אתה מספיק בכלל לכבס את שושקה?

"היא צוללת לאמבטיה לסשן של כביסה ידנית. לוקח לה 12 שעות להתייבש. בלילה אני לא תולה אותה בחוץ כי כשהייתי עושה את זה לא הייתי נרדם מהחרדה שהיא תיעלם. לפעמים קשה לי כבר לחכות שתתייבש, אז אני לובש אותה לחה".

נשמע מסקרן? יום ג' בבית העם כניסה חופשית לחגלאים!

מאת: נוית

נשלח באמצעות טופס העלאת מודעה