השתלמות שימור חוף הים

מענת איכות סביבה – השתלמות שימור חוף הים, לפעילים ומתעניינים, ובמיוחד גם לפעילי נאנא, משמר החוף ומקום טוב לחיות

green network

מצורף מידע על כמה מפגשי העשרה, חקר ויוזמה בנושא שימור חוף הים, בדגש בעיית הפסולת.
המועצה מציעה זאת לפעילים ולתושבים בחינם.
במידה ותהיה הרשמה כך שנוכל לפתוח קבוצה, אודיע על מועד התחלה ושאר מועדי המפגשים.
כעת ההרשמה במייל זה ברמה העקרונית. ברור שייתכן ומי שנרשם עקרונית, לא יוכל להשתתף במקרה והמועד לא מתאים לו (בתקווה שלא יקרה או רק במקרים בודדים).
אבקשכם לפרסם ביישובכם
 
שלי ליפ – לפעילי מיזם מקום טוב לחיות
יוחנן אורון – לפעילי נאנא
אריאלה פרידמן – לפעילי משמר החוף

 

פרויקט ניטור – הצעה לתכנית ערכית-סביבתית לפעילי משמר החוף

 קשים, בדלים, בקבוקים, שקיות מתעופפות, כלים חד פעמיים ופחיות, הפכו לחלק אינטגרלי מהנוף בחוף הים. מעבר למפגע האסטטי שנוגע לכולנו, מדובר על מפגע תברואתי וסביבתי חמור לא פחות.

הפסולת המצטברת בחוף ובים מהווה כיום איום רציני על הסביבה הימית והחופית ברחבי העולם. רוב מרכיבי הפסולת עשויים חומרים המתכלים לאט או שאינם מתכלים כלל והתוצאה היא הצטברות הולכת וגדלה של פסולת. נושא הפסולת הימית הפך קריטי בשל העדר אכיפה של החוקים הנוגעים להגנת הסביבה הן בארץ והן בעולם וכן בשל מודעות נמוכה לנושא בקרב הציבור הרחב ובעלי עניין. אנחנו מאמינים שאפשר גם אחרת. ואתם?

במסגרת פעילותנו להעלאת מודעות הציבור לבעיית הפסולת בחופים, אנו מציעים תכנית סביבתית-ערכית, שתחשוף את משתתפיה לנושא ותעודד אותם ללקיחת אחריות ופעולה. התכנית מתנהלת במסגרת תכנית ניטור פסולת נרחבת בים ובחוף, המתבצעת במקביל בארץ ובמדינות נוספות סביב הים התיכון.

  • מטרת התכנית העלאת המודעות לנושא הפסולת בחופי הים והעלאת המוטיבציה ללקיחת אחריות ולפעולה.
  • מטרות המשנה
  • איסוף נתונים למטרות מחקר וקביעת מדיניות (Citizen’s science) וסנכרון עם פעילויות אזוריות ובינ”ל הקשורות לפסולת הימית
  • יצירת תקשורת בין הקבוצות המשתתפות בתכנית במדינות שונות
  • פיתוח מיומנויות והתנסות בעריכת מחקר מדעי

מבנה התכנית

 התכנית תכלול שני מפגשים: מפגש בכתה / אולם / מרכז פעילות ומפגש בחוף הים. הנחיית המפגשים ע”י מדריך מקצועי ממרכז ‘מגלים’ של עמותת אקואושן.

 

מפגש 1: בעיית הפסולת בחוף ובים, בארץ ובעולם  (60-90 דקות) 

 בחלקו הראשון של המפגש ייחשפו המשתתפים לבעיית הפסולת בחופים ובים, באמצעות סרט המציג את הנושא. לאחריו ייערך דיון על מקורות הבעיה, פתרונות אפשריים, מה יכול לעשות אדם פרטי כדי להקטין את כמות הפסולת, הצריכה בעולם המערבי וכן – מה יכול כל אחד מהפעילים לעשות, כדי להעביר זאת הלאה. תיעשה חשיבה משותפת על הדרכים להגברת המודעות לנושא הפסולת בחופים בקרב הקהילה.

כמו כן יוצג פרויקט ניטור הפסולת שיתבצע במפגש הבא. המשתתפים יקבלו הסבר על הרעיון העומד מאחורי הפרויקט וילמדו את שיטת העבודה של הניטור ודפי התצפית.

מפגש 2: ניטור פסולת בחוף הים (כ-2-3 שעות) בחוף הים

 המפגש ייערך בחוף הים באזור מכמורת-בית ינאי. המשתתפים יערכו ניטור בחלקת החוף הנדגמת, בליווי מדריך מקצועי ממרכז ‘מגלים’. בנוסף יקבלו הדרכה כללית על החוף, הים והמערכת האקולוגית המרתקת המתקיימת כאן. הניטור עצמו כולל איסוף הפסולת בחלקה הנדגמת ומיונה על פי הקריטריונים בדפי התצפית. מדובר על עבודה מעט בלשית, שכן במסגרת העבודה מנסים להתחקות אחר מקורות הפסולת בחופי הארץ והממצאים לפעמים… מפתיעים. בסיום נערוך סיכום.

מפגש 3 (אופציונלי): סיכום, תוצר, שת”פ בינלאומי (כ 60-90 דקות) בכתה

מפגש לסיכום הפעילות. במהלכו ייצרו המשתתפים (בצוותים) תוצר אשר מעביר את המסר הלאה, לקהילה (פוסטר, מצגת, סטיקר, סלוגן, קליפ, פסל סביבתי וכיו”ב).

 

בברכה,

                                                                                                                    איריס ארבל                                                                                                                           מנהלת מרכז ‘מגלים’

iris@ecoocean.org

ecoocean

One thought on “השתלמות שימור חוף הים

Comments are closed.